Uluslararası Apostil Onayı

ULUSLARARASI APOSTİL ONAYI

Günümüz şartlarında resmi evrak işlemlerinde sahtecilik konusunda gün geçtikçe daha fazla önlem alınıyor. Yeminli Tercümanlar, noter, çeşitler meslek odaları, muhtarlar gibi farklı kurum ve kuruluşlardan evrak tasdiki konusunda zorunluluklar ortaya çıkıyor. Kendi ülkemizde hazırlanan resmi evraklar için en güvenilir mercii olarak noterlere işlem yapmamız en akıllıca yoldur. Fakat uluslararası bir evrakın gerçek olup olmadığını belirleyecek bir onay sistemi olarak noter değil apostil onayı kullanılmaktadır. Bunun en önemli sebebi her ülkenin kendi yönetim biçimi altında farklı onay sistemleri geliştirmiş olmasıdır.
Apostil Fransızcadan dilimize yerleşmiş bir kelimedir. 6 Ekim 1961 tarihinde gerçekleştirilen Lahey Konvansiyonuyla yalnızca üye ve taraf devletler arasında uygulanması koşuluyla, uluslararası evrak dolaşımının sağlıklı bir yapıya kavuşturulması konusunda bir sözleşme imzalanmıştır. Ülkemiz bu antlaşmaya çok daha sonra dahil olmuştur. 16.9.1984 tarihli ve 18517 sayılı Resmi Gazete' de yayımlanmış ve ülkemizde geçerliliği 29.09.1985 tarihinden sonra başlamıştır. Bu kanunda apostil onayı hakkında kullanım ve geçerlilik şartları belirtilmiştir. Bu kanunda, anlaşmayı imzalayan devletler arasında geçerli olmak üzere, bir ülkede geçerliliği kabul edilen resmi evrakın belli kurum kontrollerinden geçmek kaydıyla diğer anlaşma ülkelerinde de geçerli olacağı hükmü yer almaktadır. Bu sözleşmeyi imzalayan ülke vatandaşları, sahip oldukları evrakları kendi ülkelerinde onaya yetkili merciilere onaylattıklarında sözleşmeyi imzalayan diğer ülkelerde doğrudan doğruya kullanabilmektedir. Böylelikle hem işlemler hız kazanmış hem de vatandaşa kolaylık sağlanmış olunuyor. Apostil onayı verilebilecek olan belgeler içinde adli belgelerden ehliyete, diplomadan hastalık raporuna, tapudan evlilik cüzdanına kadar daha birçok belge bulunmaktadır. Kanunun ilk yürürlüğe girişinden günümüze dek bu onayın kullanım oranı ve alanı artış göstermiştir. Kalkınmanın artmasıyla, yabancı ülkelerle olan ticari ilişkilerin gelişmesiyle, ülkelerarası evrak alışverişi de önem kazanmaktadır. Öğrenciler Üniversite eğitimi için yurtdışını tercih ettiklerinde okula kabul için diplomalarını onaylatmak zorundadır. Ya da yurtdışında katılmak istenen bir ihale varsa yine bu firmanın gerekli evrakları bu onaydan geçirmesi gerekmektedir. İş başvuruları için de yabancı ülkeler sunacağınız belgeler için sizden mutlaka bu onayın bulunmasını isteyecektir.
Şimdi bu onayın nasıl alınacağını açıklayalım. Apostil evrakının mutlaka tercümeli olması gerekir. Hangi ülkede kullanılacaksa o dilde ve Türkçe hazırlanması gerekir. Evrakın başlık kısmında mutlaka Fransızca “Apostille Convention de La Haye Du 5 Octobre 1961” yazmalıdır. Ülkemiz için apostil onayı verebilen makamlar şöyledir; idari belgeler valilikler ve yeni düzenleme ile Kaymakamlıklar tarafından verilirken, adli belgeler ise ağır ceza mahkemesi ya da adli yargı adalet komisyonu başkanlıkları tarafından verilebilmektedir. Apostil onaylı evraklarınızı hazırlamak için zaman bulamıyorsanız, bunu sizin yerinize yapabilecek aracı şirketler mevcuttur. Hatta bazı tercüme büroları, apostil tercümesi için yaptığınız başvuru neticesinde ve sizin isteğiniz doğrultusunda apostil onay işlemlerinizi de yürütmektedirler.

Özet
İnceleme Tarihi
Puan
51star1star1star1star1star

Comments are closed.

WhatsApp WhatsApp ile Hızlı Teklif Almak için Tıklayın