2018 Yılı Çeviri ve Tercüme Fiyatları

Dünya genelinde tercüme fiyatları yıllar geçtikte artan maliyet ve masraflarla doğru orantılı olarak artış göstermektedir. Ülkemizde de 2018 yılında birçok zam, yeni vergi ve enflasyon artışı olduğundan dolayı hemen hemen her şeye zam gelmiştir. 2018 yılında çeviri fiyatları da bir miktar artış gösterecektir. 

Tercüme fiyatları nasıl hesaplanır? Neden tercüme fiyatları bu kadar farklı? Tercümanlar ne kadar kazanır? Çeviri fiyatları hesaplaması nasıl yapılır? gibi sorular son zamanlarda çokça sorulur olmuştur.

Tercüme fiyatları hesaplaması yapılırken birkaç tane yöntem kullanılmaktadır. Dünya genelinde çeviri fiyatları hesaplanırken kelime sayısı baz alınmaktadır. Türkiye genelinde ise karakter (harf) sayısı ile hesaplama yapılmaktadır. Birim olarak ya 1 kelime ya da 180 kelime; karakter için ise boşluksuz 1000 karakter dikkate alınmaktadır. Word ortamındaki bir dosyanın kelime veya karakter sayısını öğrenmek için dosyayı açtıktan sonra sol alt kısımda çıkan "Sözcük:..." butonuna tıklamanız gerekmektedir. 

Diploma, pasaport, öğrenci belgesi, kimlik, evlilik cüzdanı, nüfus kayıt örneği gibi standart belgelerin tercüme ücretleri hesaplanırken standart bir taban fiyat belirlenir. Bu taban fiyat da minimum 30 TL'den başlamaktadır. İlgili dile göre ve belgedeki yazı yoğunluğuna göre bu fiyat değişmektedir. 

Tercüme Group tarafından 2018 yılında uygulanacak minimum tercüme ve çeviri fiyatları aşağıdaki gibidir:

Çeviri ve Tercüme DilleriBoşluksuz 1000 Karakter Birim Fiyatı
İngilizce Tercüme Fiyatı 16 ₺ 
Almanca Tercüme Fiyatı 18 ₺ 
Fransızca Tercüme Fiyatı 18 ₺ 
Rusça Tercüme Fiyatı 19 ₺ 
Arapça Tercüme Fiyatı 25 ₺ 
Arnavutça Tercüme Fiyatı 30 ₺ 
Amharca Tercüme Fiyatı 50 ₺ 
Azerice Tercüme Fiyatı 35 ₺ 
Belarusça Tercüme Fiyatı 30 ₺ 
Baskça Tercüme Fiyatı 40 ₺ 
Boşnakça Tercüme Fiyatı 30 ₺ 
Bulgarca Tercüme Fiyatı 25 ₺ 
Çekçe Tercüme Fiyatı 45 ₺ 
Çince Tercüme Fiyatı 35 ₺ 
Danca Tercüme Fiyatı 40 ₺ 
Estonca Tercüme Fiyatı 40 ₺ 
Farsça Tercüme Fiyatı 25 ₺ 
Flemenkçe Tercüme Fiyatı 30 ₺ 
Fince Tercüme Fiyatı 40 ₺ 
Gürcüce Tercüme Fiyatı 30 ₺ 
Hintçe Tercüme Fiyatı 40 ₺ 
Hırvatça Tercüme Fiyatı 30 ₺ 
Hollandaca Tercüme Fiyatı 30 ₺ 
İbranice Tercüme Fiyatı 50 ₺ 
İspanyolca Tercüme Fiyatı 25 ₺ 
İtalyanca Tercüme Fiyatı 25 ₺ 
İsveççe Tercüme Fiyatı 35 ₺ 
İzlandaca Tercüme Fiyatı 35 ₺ 
İrlandaca Tercüme Fiyatı 35 ₺ 
Japonca Tercüme Fiyatı 40 ₺ 
Kırgızca Tercüme Fiyatı 25 ₺ 
Korece Tercüme Fiyatı 40 ₺ 
Lehçe Tercüme Fiyatı 30 ₺ 
Lüksemburgca Tercüme Fiyatı 45 ₺ 
Litvanyaca Tercüme Fiyatı 45 ₺ 
Macarca Tercüme Fiyatı 45 ₺ 
Maltaca Tercüme Fiyatı 45 ₺ 
Makedonca Tercüme Fiyatı 40 ₺ 
Moldovaca Tercüme Fiyatı 40 ₺ 
Norveçce Tercüme Fiyatı 40 ₺ 
Nepalce Tercüme Fiyatı 40 ₺ 
Osmanlıca Tercüme Fiyatı 40 ₺ 
Özbekçe Tercüme Fiyatı 40 ₺ 
Portekizce Tercüme Fiyatı 30 ₺ 
Romence Tercüme Fiyatı 30 ₺ 
Sırpça Tercüme Fiyatı 30 ₺ 
Slovence Tercüme Fiyatı 40 ₺ 
Slovakça Tercüme Fiyatı 40 ₺ 
Süryanice Tercüme Fiyatı 40 ₺ 
Tacikce Tercüme Fiyatı 40 ₺ 
Türkmence Tercüme Fiyatı 30 ₺ 
Ukraynaca Tercüme Fiyatı 20 ₺ 
Vietnamca Tercüme Fiyatı 40 ₺ 
Yunanca Tercüme Fiyatı 30 ₺ 

Tercüme fiyatları İstanbul ve Ankara illerinde biraz farklılık gösterse de, Tercüme Group olarak fiyatlarımız başta Ankara olmak üzere, İstanbul ve İzmir gibi Türkiye'nin tüm illeri için geçerlidir.

Ücretsiz kargo servisimizle dünyanın neresinde olursanız olun tercümenizi sizi ulaştırıyoruz. Tercümanların mevcut sayısına göre belirlenen tercüme ücretleri arasındaki farklılıklar dikkate alınarak tüm müşterilerimize en uygun fiyatlar sunulmaktadır. 

Sözlü Tercüme Fiyatları

Sözlü tercüme denilince akla gelen ilk tercüme türleri ardıl ve simultane (eş zamanlı) tercümedir. Ardıl tercüme işleminin ihtiyaç alanları toplantılar, basın açıklamaları, noterdeki işlemler, vekalet ve satış işlemleri, ehliyet sınavı gibi durumlardır. Ardıl tercüme fiyatları da yine ilgili dile göre farklılık göstermektedir. İngilizce için en uygun ardıl tercüman ücreti saatlik 150 TL ile 250 TL arasındadır. Yine günlük İngilizce ardıl tercüman ücreti ise işin türüne göre 800 TL ile 1.500 TL arasında değişmektedir. 

Simultane tercüme ücretleri ise daha yüksek olmakla birlikte, 1 saati aşan simultane tercüme ihtiyaçlarında en az 2 tercüman görevlendirilmektedir. Simultane tercüme işlemi, bir kabin içinde bulunan ses siteminden tercümanın konuşmacıyla birlikte eş zamanlı olarak tercüme işlemini gerçekleştirmesidir. Bu tercüme çeşidinin fiyatları da yine dillere göre ciddi farklılıklar göstermektedir. Bu farklılıkların en büyük sebebi, o dilde simultane tercüme yapabilecek tercüman sayısının az veya çok olmasıdır. İngilizce dili için simultane tercüman fiyatları işin uzmanlık alanına göre 1.000 TL ile 2.000 TL arasındadır. 

Akademik Çeviri Ücretleri

Akademik tercüme türü genellikle üniversitelerde görevli akademisyenler tarafından ihtiyaç duyulan bir alandır. Araştırmalara konu olan bu alan, doğası gereği bir uzmanlık gerektirmektedir. Bu nedenle de akademik tercüme fiyatları belirlenirken bu uzmanlık dikkate alınmalı ve profesyonel düzeyde tercüme yapabilecek uzman tercümanlar tercih edilmelidir. Akademik tercümanların birim fiyatları ise işin niteliğine göre 15 TL'den başlamakta ve 50 TL'ye kadar çıkabilmektedir.

Yeminli tercüman ücret tarifesi ise tüm bu bilgilere göre belirlenmektedir. Yeminli tercüme edilmesi gereken bir belge için ekstra bir yeminli tercüman ücreti talep edilmemektedir. Ancak, yeminli tercümanlarla çalışmayan tercüme büroları, bu ihtiyaç halinde onların imza atmasını talep ederek ekstra bir ücret öder ve bunları da müşteriye yansıtır. Bu nedenle, şirketinde tüm dillerde yeminli tercüman bulunduran ve noter onaylı tercüme yapabilecek tercüme büroları ile çalışmanız tavsiye edilmektedir.

Noter yeminli tercüme fiyatları ise yeminli tercüme ücretine ek olarak noter tarafından alınan onay ücreti ile belirlenmektedir. Bu noter fiyatları da belgedeki yazı yoğunluğuna göre hesaplanmaktadır. Tercüme Group olarak en uygun noter onay ücretinin çıkması için gereken bütün işlemleri yapıyoruz.

Tercüme edilmesini istediğiniz belgenizin, dosyanızın, yazınızın, vb. dokümanlarınızın net tercüme ücreti için belgenizi bize göndererek 5 dakika içinde fiyat teklifi alabilirsiniz. Aşağıdaki iletişim formunu kullanarak, e-posta, faks veya WhatsApp yoluyla fiyat teklifi alabilirsiniz.

İstanbul Ofisimizin iletişim bilgileri: 

Adres: Mecidiyeköy Mah. Mecidiye Cad. No: 11/3 Şişli - İstanbul

Tel - WhatsApp: 0532 517 36 72

------------------------------------------------------

Ankara Ofisimizin iletişim bilgileri: 

Adres: Tunalı Hilmi Cad. No: 110/1 Çankaya - Ankara

Tel - WhatsApp: 0532 553 55 06

 

Hemen Teklif Alın

Kaynak Dil (Dosyanızın orjinal dilini seçiniz.)

Hedef Dil (Dosyanızın tercüme edileceği dili seçiniz.)

No Comments Yet.

Leave a comment

You must be Logged in to post a comment.

WhatsApp WhatsApp ile Hızlı Teklif Almak için Tıklayın