Ardıl Çeviri

Ardıl Çeviri

Tercüme ihtiyacının günümüzde ivmelenerek artış gösterdiği yadsınamaz bir gerçek. Tercüme ihtiyacı artık sadece yazılı olarak değil, aynı zamanda sözlü olarak da yoğun olarak etkisini göstermeye başlamıştır. Sözlü çeviri yöntemleri arasında en popüler olan ise kuşkusuz ardıl çevirilerdir.

Ardıl çeviri; tercümeyi yapacak olan tercüman ile konuşmacının genellikle yan yana yer aldığı, konuşmacı konuşmasını yaparken tercümanın dinleyip not aldığı ve belli aralıklar ile konuşmacının ara verdiği, daha sonra tercümanın bu aralıklarda konuşmacının söylediklerini dinleyicilere aktarması vasıtası ile yapılan çevirilerin tamamıdır.

Ardıl Çeviride Dikkat Edilmesi Gereken Noktalar

Ardıl çeviri, hızlı ve anlık olarak yapıldığından dolayı tercümeyi yapacak olan tercümanın dikkat etmesi gereken kritik noktalar bulunmaktadır. Öncelikle, ardıl çeviri yapacak olan tercümanların konuşmacıyı yüksek bir dikkatle dinlemesi gerekmektedir. Elbette, tercüman dinlerken aynı zamanda konuşmacının cümle içerisinde kullandığı rakamsal detayları (sayılar, tarih, zaman gibi) da iyi bir şekilde hafızasında tutması, not etmesi ve tüm verileri birleştirerek konuşmacı konuşmasını tamamladıktan sonra dinleyicilere net bir şekilde ifade etmesi gerekmektedir. Bununla birlikte iyi bir ardıl çeviri için konuşmacı sözlerini bitirdikten sonra tercümanın hemen cümleye giriş yapması gerekmektedir. Ardıl tercüme yapılacak olan konuşmacıların ortalama konuşma sürelerinin 5-6 dk. seviyelerinde olması, tercümanlara cümle kayıpları yaşatabilmektedir. Bu gibi durumların ortaya çıkmaması adına tercümanın konuşmacı sözünü bitirdikten hemen sonra söz alması gerekmektedir.

Ardıl çeviriler tercümanın not alması ile birlikte yapıldığından dolayı, tercümanın not aldığı kağıdın da özenle seçilmesi gerekmektedir. Tercümanın, not alma ve çeviri esnasında sorun yaşamayacağı kağıtları tercih etmesi önemlidir.

Ardıl çeviri yapacak olan tercümanların en önemli ayırt edici özelliği ise hitap yetenekleridir. Ardıl çeviriler çoğu zaman kişilere değil, kitlelere hitap etmektedir. Bu nedenle başarılı bir ardıl tercüme için kendini net ifade edebilme ve de en önemlisi stres yönetimini doğru bir şekilde yapabilme oldukça önemlidir.

Ardıl çeviri konusunda, bahsettiğimiz tüm kriterleri sağlayan, kusursuz bir şekilde kendini net ifade edebilme yeteneğine sahip tercümanlarımız ile birlikte sizler için birçok farklı ardıl çeviri kategorisinde çözüm ortağı olmaktayız. Dünyanın pek çok dili ve pek çok lehçesi üzerine uzman ardıl çeviri yapan çalışma arkadaşlarımızla nokta atışlar yaparak, ilişkilerinizi güçlendirmekte ve itibarınızı korumaktayız.

Ardıl Çevirinin Yapıldığı Alanlar

Videolu Konferans Görüşmeleri için Ardıl Tercümeler

Özel Görüşmeler için Ardıl Tercümeler

Televizyon Programları için Ardıl Tercüme

Futbolcular için Ardıl Tercümeler

Yabancı Konukların Ağırlanması için Ardıl Tercümeler

İş Takibi için Ardıl Tercümeler

Şantiye Gezileri için Ardıl Tercümeler

Makine Kurulumları ve tanıtımları için Ardıl Tercümeler

Telefon Görüşmeleri için Ardıl Tercümeler

Yöneticilerin İş Gezileri için Ardıl Tercüme

Kurumsal Ağırlama Etkinlikleri ve Lansmanlar için Ardıl Tercümeler

Ülke Ziyaretleri için Ardıl Tercümeler

Uluslararası Fuar Ve Geziler için Ardıl Tercümeler

Eğitim Programları için Ardıl Tercümeler

Ürün Tanıtımları için Ardıl Tercümeler

Basın Toplantıları için Ardıl Tercümeler

Comments are closed.

WhatsApp WhatsApp ile Hızlı Teklif Almak için Tıklayın