Yeminli Tercüme

Ülkemizde resmi evrak ve belgelerin yasalarda istenen resmiyeti kazanabilmeleri için yeminli tercüme gerekmektedir. Belirli şartları taşıyan ve bu şartlara yönelik eğitimlerini tamamlayan şahıslar noter huzurunda gerçekleştirdikleri işlemlerle yemin ederler ve yeminli tercüman unvanı alırlar. Bu andan itibaren söz konusu tercüman yeminli bir tercümandır ve resmi onay istenen tüm tercüme evraklarında kendi imzasını atmak zorunda ve bunun da devletin resmi görevli dairesi olan noter dairesince de onaylanmak zorundadır.

Yeminli tercümeyi biraz daha açacak olursak, yeminli tercümanın bir evrak ya da belgeyi kaynak dilden hedef dile uygun biçimde çevirmesine ve yaptığı bu hizmetin altına imzasını atıp kendi mührünü basmasına denir. Dolayısıyla tercüman resmi olarak söz konusu tercüme işinin tüm sorumluluğunu kendi üzerine alıp çıkabilecek en ufak sorunda yasalarca sorumlu tutulacak olduğunu da kabullenmiş olmaktadır. Zaten, noter huzurunda alınan yeminde tercüman işini aslına uygun olarak gerçekleştireceğini belirtmektedir. Piyasada, yeminli tercüme bürosu ifadesini görürsünüz. Bünyesinde yemin etmiş tercümanları bulunduran tercüme bürolarına yeminli tercüme bürosu denmektedir.

Nüfuz cüzdanı, doğum belgesi, ölüm belgesi, evlenme belgesi, boşanma belgesi diploma belgesi, şartname ve sözleşme belgeleri ve birçok diğer belgenin tercümesi yeminli tercümanlarca yapılmaktadır. Yeminli tercümenin noter tarafından onaylanması safhasında ücret talep edilmektedir. Söz konusu bu kadar önemli belgeler olduğunda işi yapan tercümanın niteliği, bilgi ve tecrübesi de o kadar çok önem kazanmaktadır. Belge tercümeleri yazılı tercüme başlığı altına girmesine rağmen yapılan tercümenin resmi daireler nezdinde büyük önem arz etmesinden dolayı seçeceğiniz tercüme bürosu ve tercümana da dikkat etmeniz gerekmektedir.  Ayrıca, söz konusu önemli belgelerdeki bilgilerin üçüncü kişi ve kurumlara da iletilmemesi, bilgilerinizin gizliliği en az bahsettiğimiz bu konular kadar önemlidir.

Yeminli tercümede profesyonellik olmazsa olmazdır. Türkiye Yeminli Tercüme Bürosu olarak söz ettiğimiz bu konulara azami ölçüde özen gösterdiğimizi, tecrübeli yeminli tercümanlarımızla hizmetinizde olduğumuzu bildirmek isteriz.

Comments are closed.

WhatsApp WhatsApp ile Hızlı Teklif Almak için Tıklayın