Deşifre Hizmetleri Ankara

Deşifre, kelime anlamı olarak çözülmüş, açıklanmış demektir. Deşifre etmek ise bir durumu ortaya çıkarmak anlamı taşır. Deşifre, ilk olarak çok eski tarihlerde Türkiye Büyük Millet Meclisi konuşmalarını tutanak haline getirebilmek amacıyla kullanılmıştır. Deşifre hizmetleri Ankara panel, konferans, sempozyum, genel kurul, kurultay, TV programları, özel görüşmeler, ikili mutabakatlarda elde edilen ses ve görüntülerin arşivlemek amacıyla CD, kaset veya kamera ile çekilmesi ve ses kayıtlarının dinlenerek konuşmaların metin haline getirilmesi için verilir. Eski ismi ile bant çözümü yani deşifre profesyonel kişiler ve teknik aletler ile yapıldığında kaliteli sonuçlar verir. Yapılan deşifrenin imla kurallarına uygun bir şekilde yazılması, kullanılan yabancı sözcükler varsa doğru tercüme yapılması gereklidir.

Bu aşamada Ankara deşifre hizmetleri almak isteyen müşterinin tercihi devreye girer. Konuşma esnasında yapılan imla hataları ve konuşma bozukluklarının düzeltilmeden birebir deşifre edilmesi istenmiş olabilir. Veya deşifre edilen metin editoryal olarak düzenlenir, anlatım bozuklukları, imla hataları, yanlış kullanılan terimler düzeltilerek metin haline getirilmesi istenebilir. Hızlı ve şiveli konuşmalar, teknik terimler, ses kalitesinin düşüklüğü gibi pek çok sebep deşifre işlemini zorlaştıran başlıklardan bazılarıdır. Deşifre edilen dile hâkimiyet, imla ve dilbilgisi kurallarının doğru ve yeterli derecede biliniyor olması ve işin deneyimli editörler tarafından yapılması ortaya kaliteli iş çıkartabilmek için zorunludur. Deşifrenin amacı kurum, kuruluş veya şahısların yaptıkları konuşmaların tutanak haline getirilmesidir. Bu tutanaklar web sitelerine konulabilir ve gelecek kuşaklara aktarılması için arşivlenebilir. Deşifre, yabancı dilde yapılan bir konuşmanın Türkçe olarak kâğıda dökülmesi için de kullanılabilir. Ankara’da deşifre yapan tercümanın bu konuda deneyimle ve hem kaynak dile hem de hedef dile hâkim olması gereklidir. Çoğu zaman video yoluyla anlatılan şeyler anlaşılmaz olur ve deşifre yöntemiyle yazılı metin haline getirilmesi gerekir. Deşifresi yapılan kaynak istenilen dile çevrilebilir. Dosyalar istenen dile çevrildikten sonra Word, PDF veya basılı çıktı alarak hizmeti teslim eder.

Deşifre hizmetleri Ankara firmalar arasında farklı uygulamalar olmasına rağmen Microsoft Word formatında bir sayfa için boşluksuz 1000 karakter için fiyatlandırılır. Almancada entziffert, İtalyancada decifrato, İspanyolcada descifrado ve Fransızcada dechiffre kelimeleri deşifre anlamında kullanılır. Dilimize Fransızcadan geçmiş bir kelimedir. Canlı deşifre hizmetleri de verilmektedir. Konferans ve toplantılarda yapılan sunumların canlı olarak yani anında metne dönüştürülmesi işlemine, canlı deşifre denir. Bu durumda ses kaydına ihtiyaç duyulmadan ve günlerce beklenmeden etkinlik sonunda metinler müşteriye teslim edilebilir. Konuşma hızında yapılan canlı deşifreler için hızlı ve disiplinli bir kadro ile çalışmak gereklidir. Konusunda deneyimli, pratik zekâlı, yazı yazarken ışık hızında hizmet verebilen ekipler, canlı deşifre işinde başarılı olabilirler. Son derece stresli olan bu iş kongrelerde, forumlarda, toplantılarda, TV programlarında sık kullanılan canlı deşifre hizmetleri, kalitesini her geçen gün artırmaktadır.

Comments are closed.

WhatsApp WhatsApp ile Hızlı Teklif Almak için Tıklayın